fbpx
in INFO

“Nechceme nič iné len byť súčasťou talianskej spoločnosti”

V talianskom meste Bologna sa nedávno uskutočnila demonštrácia s názvom “PROGRES PRE RÓMOV A SINTOV, POKROK PRE TALIANSKO” Zúčastnilo sa ho vyše 600 Rómov a Sintov z celej krajiny. Pochod zorganizovalo rómske hnutie “MOVIMENTO KETHANE”. Súčasťou programu bol aj koncert rómskej speváčky Negrity a debata s kandidátmi politických strán, ktorí diskutovali o integrácií rómskej menšiny v krajine.

 

Začalo to videom...

Začiatkom septembra člen politickej strany LEGA Alessio Di Giulio ( strana Mattea Salviniho) na svojej FB stránke uverejnil video, kde pri prechádzke ulicami Florencie narazil na Rómsku ženu a hovorí:” Voľte našu stranu a túto ženu už nikdy neuvidíte.” Žena ho ale s úsmevom pozdraví a odpovie: “Ja sa nebojím“. To následne spustilo reťazovú reakciu a mnohé rómske organizácie toto video označili ako za prejav diskriminácie.

Zväz rómskych komunít- UCRI podal na Giulia trestné oznámenie na policajné veliteľstvo v Ríme a žiadajú o jeho rezignáciu. Podľa nich bol dôvod zverejnenia tohto videa čisté populistický a malo slúžiť na získanie politických bodov pred nadchádzajúcimi voľbami. On o pár dní tento svoj príspevok zo sociálnych sietí odstránil s komentárom, že nechápe prečo na neho ľudia začali útočiť. Bránil sa, že žena na ulici žobrala a pýtala si od neho ,a od jeho priateľky peniaze, pričom to označuje ako trestný čin. Krátke video odsúdil aj predseda strany Salvini zo slovami , že je hlúpe a nič sa tým nepodarí vyriešiť.

Rómovia ako národnostná menšina

Rámcový dohovor rady Európy o ochrane menšín nadobudol platnosť v roku 1998 a ratifikovalo ho už 39 krajín. Každý národ si stanovuje vlastné kritéria a uznáva svoje národnostné skupiny. Mnohé európske štáty Rómov ako národnostnú menšinu uznali, Taliansko ale nie. Európa ho za svoju represívnu politiku voči tejto komunite pravidelne kritizuje.

V Taliansku z vyše 50mil.obyvateľov asi 0,3% populácie tvoria Rómovia a Sintovia, z ktorých vyše polovicu tvoria talianski občania, ďalej sú to občania z iných krajín EU ale aj osoby bez štátnej príslušnosti a nelegálny prisťahovalci.

V Taliansku žije 12 národnostných menšín, ktoré sú uznané ale Rómovia a Sintovia medzi nich nepatria. Návrhy na uznanie tejto komunity ako národnostnej menšiny boli talianskej vláde predložene v rokoch  2011 a 2015 v oboch prípadoch boli však zamietnuté. Ako hlavné dôvody uviedli nedostatočnú územnú koncentráciu a ťažkosti pri ich klasifikácií ako jazykovej menšiny, keďže v mnohých prípadoch nie je ich prvým jazykom rómčina ale taliančina alebo iné jazyky.

Mnohé ľudskoprávne hnutia považujú nedostatok inštitucionálneho uznania voči rómskej komunite za nezodpovednú. Rómovia a Sintovia sú v Taliansku najväčšou a najdiskriminovanejšou skupinou , pretože im chýba štátna ochrana.

V politickej debate, ktorú rómske hnutie  KETHANE usporiadalo sa okrem statusu  Rómov ako národnostnej menšiny riešil aj nedostatok práce a diskriminácia na školách.

“Uvedomme si , že tu diskutujeme o talianskych občanov, ktorí tu s nami žijú už celé storočia,” uviedla politička Valentína Marassi ( zelená a lavicová aliancia). Okrem nej sa debaty zúčastnila aj Marta Collot (kandidátka na post guvernérky) alebo Stefania Ascari ( hnutie piatich hviezd).

Novú vládu povedie žena

Predčasné víkendové voľby vyhrala krajne pravicová strana – Bratia Talianska, ktorej líderkou je novo zvolená premiérka Giorgia Meloniová. Stane sa tak prvou ženou, ktorá bude zostavovať v politicky nestabilnej krajine už 68. vládu od druhej svetovej vojny. Strana vyhrala s predstihom 26%. Výsledky volieb nepochybne ovplyvnila aj nízka volebná účasť oproti minulým rokom , k hlasovacím urnám sa postavilo iba 64% Talianov. V krajine tak s jasnou väčšinou bude vládnuť najpravicovejšia vláda od konca druhej svetovej vojny.

Budúca premiérka sa netají blízkym vzťahom k maďarskému lídrovi Viktorovi Orbanovi, média ju označujú ako pravičiarsku s vyhradených názormi voči LGBT komunite. Presadzuje zákaz interrupcií a eutanázie. Taktiež je obviňovaná zo xenofóbie.

Obdivovateľka Mussoliniho sa v minulosti viac krát vyjadrila, že Európa je zaplavená migrantmi a inými skupinami vrátane Rómov, ktorí sa zrejme ocitnú pod novým drobnohľadom vlády. Na rozdiel od svojho predchodcu Mattea Salviniho (LEGA) sa dištancuje od akéhokoľvek vzťahu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a sľubuje, že aj naďalej bude podporovať Ukrajinu.

World Radio

  • Nalaďte pár stanic a všude uslyšíte totéž. Ty samé a obehrané songy. My však věříme, že jak jiné formy umění, tak i hudba má být různorodá. Hrajeme kvalitní hity z celého světa, ale i méně známé songy všech dob.

    We European People, z.s. are a member of ERIAC.

    RÁDIO JE PROJEKTEM SPOLKU EUROPEAN PEOPLE, Z.S.

Kontaktujte nás

Thámova 221/7
Praha 8 Karlín, 168 00
Česká republika
Mobile: +420 705 969 611
www.worldradio.eu
facebook


Kdo jsme?

  • Rádio pro všechny národnostní menšiny žijící v České republice.
    Hrajeme hudbu z celého světa.

Zapamatovat
World Radio vás žádá o souhlas s používáním vašich údajů pro následující účely:
Personalizované reklamy a obsah, měření reklamy a obsahu, statistiky cílových skupin a vývoj produktů. Uchovávání a/nebo přístup k informacím na zařízení. Vaše osobní údaje budou zpracovány a informace z vašeho zařízení (soubory cookie, jedinečné identifikátory a další údaje zařízení) mohou být uchovávány, používány a sdíleny s dodavateli třetích stran, případně používány konkrétně tímto webem nebo aplikací. Někteří dodavatelé mohou zpracovávat vaše osobní údaje na základě oprávněného zájmu, proti kterému můžete vznést námitku pomocí možností níže. Souhlas můžete zrušit přejetím na odkaz v dolní části této stránky nebo v našich pravidlech ochrany soukromí.
Akceptovať vše
Zamítnout vše
Uchovávání a/nebo přístup k informacím na zařízení
Soubory cookie, identifikátory zařízení nebo jiné informace mohou být uchovávány nebo přístupné na vašem zařízení pro účely, které vám byly předloženy.
Akceptovat
Zamítnout
Výběr personalizovaných reklam
Personalizované reklamy se mohou zobrazit na základě profilu o vás.
Akceptovat
Zamítnout
Hodnocení výkonnosti obsahu
Je možné hodnotit výkonnost a účinnost obsahu, který vidíte nebo na který reagujete.
Akceptovat
Zamítnout
Používání přesných údajů o geografické poloze
Vaše přesné údaje o geografické poloze lze použít k podpoře jednoho nebo více účelů. To znamená, že vaše poloha může být přesná do několika metrů.
Akceptovat
Zamítnout