Začalo to videom...
Začiatkom septembra člen politickej strany LEGA Alessio Di Giulio ( strana Mattea Salviniho) na svojej FB stránke uverejnil video, kde pri prechádzke ulicami Florencie narazil na Rómsku ženu a hovorí:” Voľte našu stranu a túto ženu už nikdy neuvidíte.” Žena ho ale s úsmevom pozdraví a odpovie: “Ja sa nebojím“. To následne spustilo reťazovú reakciu a mnohé rómske organizácie toto video označili ako za prejav diskriminácie.
Zväz rómskych komunít- UCRI podal na Giulia trestné oznámenie na policajné veliteľstvo v Ríme a žiadajú o jeho rezignáciu. Podľa nich bol dôvod zverejnenia tohto videa čisté populistický a malo slúžiť na získanie politických bodov pred nadchádzajúcimi voľbami. On o pár dní tento svoj príspevok zo sociálnych sietí odstránil s komentárom, že nechápe prečo na neho ľudia začali útočiť. Bránil sa, že žena na ulici žobrala a pýtala si od neho ,a od jeho priateľky peniaze, pričom to označuje ako trestný čin. Krátke video odsúdil aj predseda strany Salvini zo slovami , že je hlúpe a nič sa tým nepodarí vyriešiť.
Rómovia ako národnostná menšina
Rámcový dohovor rady Európy o ochrane menšín nadobudol platnosť v roku 1998 a ratifikovalo ho už 39 krajín. Každý národ si stanovuje vlastné kritéria a uznáva svoje národnostné skupiny. Mnohé európske štáty Rómov ako národnostnú menšinu uznali, Taliansko ale nie. Európa ho za svoju represívnu politiku voči tejto komunite pravidelne kritizuje.
V Taliansku z vyše 50mil.obyvateľov asi 0,3% populácie tvoria Rómovia a Sintovia, z ktorých vyše polovicu tvoria talianski občania, ďalej sú to občania z iných krajín EU ale aj osoby bez štátnej príslušnosti a nelegálny prisťahovalci.
V Taliansku žije 12 národnostných menšín, ktoré sú uznané ale Rómovia a Sintovia medzi nich nepatria. Návrhy na uznanie tejto komunity ako národnostnej menšiny boli talianskej vláde predložene v rokoch 2011 a 2015 v oboch prípadoch boli však zamietnuté. Ako hlavné dôvody uviedli nedostatočnú územnú koncentráciu a ťažkosti pri ich klasifikácií ako jazykovej menšiny, keďže v mnohých prípadoch nie je ich prvým jazykom rómčina ale taliančina alebo iné jazyky.
Mnohé ľudskoprávne hnutia považujú nedostatok inštitucionálneho uznania voči rómskej komunite za nezodpovednú. Rómovia a Sintovia sú v Taliansku najväčšou a najdiskriminovanejšou skupinou , pretože im chýba štátna ochrana.
V politickej debate, ktorú rómske hnutie KETHANE usporiadalo sa okrem statusu Rómov ako národnostnej menšiny riešil aj nedostatok práce a diskriminácia na školách.
“Uvedomme si , že tu diskutujeme o talianskych občanov, ktorí tu s nami žijú už celé storočia,” uviedla politička Valentína Marassi ( zelená a lavicová aliancia). Okrem nej sa debaty zúčastnila aj Marta Collot (kandidátka na post guvernérky) alebo Stefania Ascari ( hnutie piatich hviezd).
Novú vládu povedie žena
Predčasné víkendové voľby vyhrala krajne pravicová strana – Bratia Talianska, ktorej líderkou je novo zvolená premiérka Giorgia Meloniová. Stane sa tak prvou ženou, ktorá bude zostavovať v politicky nestabilnej krajine už 68. vládu od druhej svetovej vojny. Strana vyhrala s predstihom 26%. Výsledky volieb nepochybne ovplyvnila aj nízka volebná účasť oproti minulým rokom , k hlasovacím urnám sa postavilo iba 64% Talianov. V krajine tak s jasnou väčšinou bude vládnuť najpravicovejšia vláda od konca druhej svetovej vojny.
Budúca premiérka sa netají blízkym vzťahom k maďarskému lídrovi Viktorovi Orbanovi, média ju označujú ako pravičiarsku s vyhradených názormi voči LGBT komunite. Presadzuje zákaz interrupcií a eutanázie. Taktiež je obviňovaná zo xenofóbie.
Obdivovateľka Mussoliniho sa v minulosti viac krát vyjadrila, že Európa je zaplavená migrantmi a inými skupinami vrátane Rómov, ktorí sa zrejme ocitnú pod novým drobnohľadom vlády. Na rozdiel od svojho predchodcu Mattea Salviniho (LEGA) sa dištancuje od akéhokoľvek vzťahu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a sľubuje, že aj naďalej bude podporovať Ukrajinu.