fbpx
Türk mutfağı kursu/ Kurz vaření turecké kuchyně – autor článku a foto - Lucie Gabčová
in INFO

Türk mutfağı kursu/ Kurz vaření turecké kuchyně –

 Perşembe günü Holešovice Market'te Chefparade - aşçılık okulu tarafından verilen Türk mutfağı kursuna katılmaya fırsatım oldu. Kurs Jan Juna tarafından yönetildi. Jan Juna küçükken ailesiyle birlikte Türkiye'de yaşıyordu. Orada da tutkusu ve coşkusu Türkiye için oluşturulmuş.

 

Kurs bir karşılama, ne hazırlayacağımız hakkında bilgi ve iş bölümü ile başladı, ancak temelde hepimiz her şeyi denedik. Kursun hedefi, lezzetli Türk tarifleriyle dolu zengin bir menü hazırlamak. Biz de ıspanaklı gözleme, patlıcanlı köfte, kısır, ekmek, ayran ve kabak tatlısı hazırlıyorduk. Ben en çok kısır (bulgur) salatası ve ıspanaklı gözleme beğendim. Tadı gerçekten çok güzel olmuş. Ama sonunda bence her yemeği güzelce hazırlamaya başardık. Tüm bu süre boyunca yemek pişirmenin yanı sıra sadece Türk mutfağı hakkında değil, aynı zamanda Türk kültürü ve tarihi hakkında da pek çok ilginç şey öğrendik. Daha önce hiç yemek kursuna gitmedim, tam olarak ne bekleyeceğimi bilemedim. Ancak bunun bir parçası olma fırsatı bulduğum için çok mutluyum. Hazırladığımız tüm yemekler benim için bir ilham kaynağı oldu. Sonuç olarak, güzel bir atmosfer, tüm lezzetli yemeklerin birbirine karışan güzel kokusu, türk çayı ile çok keyifli bir kurstu. Ve bunca zaman Mustafa Kemal Atatürk'ün resmi de bizi izledi.

Sonunda bizi de övmek gerek çünkü tüm yemekler hazırlamayı başardık.Tüm Türkçe menüyü bizim için hazırlayan ve tüm sorularımızı yanıtlayan Juna hocamıza çok teşekkür ederiz.Türkiye'ye olan içten coşkusu tüm kurs boyunca kendini gösterdi ve bu coşku, web sitesinde Turecko.cz ziyaret ettiğinizde de sizi hemen etkileyecektir.

 

Ve čtvrtek  jsem měla úžasnou možnost zúčastnit se kurzu vaření zaměřeného na tureckou kuchyni. Akce probíhala v rámci školy vaření Chefparade, umístěné v Holešovické tržnici. Kurz vedl Jan Juna, který s námi kromě výborných receptů také sdílel svou vášeň a nadšení pro tuto okouzlující zemi půlměsíce. Dokonce jako malý chlapec spolu s rodinou v Turecku rok žil.

 

Kurz začal uvítáním a informacemi, co vše budeme připravovat a následovalo rozdělení práce.

Během celého kurzu jsme ale měli možnost si vyzkoušet vše možné, kdo zrovna neměl co dělat, hned mu byla přidělena nějaká činnost. Dařilo se nám i držet krok s naším vedoucím, který nám často nejprve ukázal, co se jak připravuje a my jsme si to vzápětí hned také zkusili. Esencí kurzu, jak už jeho název napovídá, bylo připravit bohaté menu plné chutných tureckých receptů. Připravovali jsme například špenátové gözleme – tedy typické turecké placky, také velmi oblíbený turecký pokrm patlıcanlı köfte – smažené masové šištičky zabalené v pečeném lilku a posléze zapečené v chutné rajčatové omáčce. Nechyběla ani příprava jogurtového nápoje ayran, který příjemně ochladí zejména v letních měsících a sladkou tečkou nakonec byl tzv. kabak tatlısı, tedy dezert z dýně, který mě osobně velmi překvapil. Kombinace pečené dýně ve vlastní šťávě, sezamové pasty tahini a pistácií byla opravdovou sladkou tečkou na závěr. Já jsem si vyzkoušela zejména vypracovat těsto na chléb a přípravu vegetariánského salátu s bulgurem zvaný kısır, který se může podávat buď samotný, a nebo jako svěží příloha. Musím říct, že jsem takto připravený bulgur ještě nikdy nejedla a právě v této úpravě mi velice chutnal.Výrazné chutě, jež pokrmu dodávala salça (nepostradatelná ingredience turecké kuchyně, jedná se o takový silnější a výraznější protlak) a sirup z granátových jablíček se krásně doplňovaly s kyselostí citrónové šťávy. Bylinky jako petrželka a máta salát krásně osvěžily. Když pak přišel čas na přípravu placek gözleme, myslela jsem si, že mě nic nepřekvapí. Sama jsem je již několikrát připravovala, ale opak byl pravdou a jejich příprava pro mě byla velkou novinkou. Obvykle tenkou placku naplním a přeložím okraje tak, aby vznikl čtverec, který pak opékám na suché pánvi. Nicméně zde jsme jednu půlku těsta naplnili čerstvým špenátem, sýrem, máslem a také tvarohem a následně ji pak přeložili druhou půlkou těsta. Avšak zde ještě nekončíme! Proces ještě jednou opakujeme na již naplněné placce, kdy opět jednu půlku naplníme a překryjeme nenaplněnou půlkou těsta. Vznikne nám vlastně takový bohatě naplněný bochánek, který pak smažíme na oleji. Takto připravené gözleme, byly krásně křupavé a také šťavnaté.

 

Kurzu vaření jsem se nikdy předtím nezúčastnila, a tak přiznám, že jsem na začátku měla trošičku trému. Nakonec jsem ale velmi ráda, že jsem měla možnost být jeho součástí. Všechny pokrmy, jež jsme připravovali, mi byly inspirací a třeba takový turecký chléb byl překvapivě na přípravu velmi jednoduchý a výsledek velmi chutný. Kromě samotného vaření bylo obohacující také to, že jsme se během kurzu dozvěděli spousty zajímavostí nejen o turecké kuchyni, která se řadí mezi nejzdravější světové kuchyně, ale také obecně o turecké kultuře a historii. Věděli jste například, že ač si ve spojitosti s tulipány pravděpodobně všichni hned vybavíme Holandsko, byla to právě tehdejší Osmanská říše, odkud jej holandský vyslanec v 18. století do své země přivezl? Celkově to byl velmi příjemný kurz, kde nechyběla dobrá atmosféra ani, prolínající se vůně ze všech těch chutných pokrmů. A nechyběl ani turecký čaj. Po celou dobu na nás z portrétu také dohlížel zakladatel a první prezident Turecké republiky Mustafa Kemal Atatürk. Nakonec nás musím pochválit, protože se nám všechny pokrmy velmi povedly a velkou zásluhu na tom má samozřejmě zejména pan Juna, který pro nás celé turecké menu sestavil, byl naším mentorem a odpověděl na každý náš všetečný dotaz. Jeho upřímné nadšení pro Turecko bylo znát po celou dobu kurzu a toto nadšení na vás hned zapůsobí i při návštěvě jeho webové stránky – Turecko.-cz, kde najdete různé aktuality, zajímavé informace o Turecku a také další výborné recepty.

World Radio

  • Nalaďte pár stanic a všude uslyšíte totéž. Ty samé a obehrané songy. My však věříme, že jak jiné formy umění, tak i hudba má být různorodá. Hrajeme kvalitní hity z celého světa, ale i méně známé songy všech dob.

    We European People, z.s. are a member of ERIAC.

    RÁDIO JE PROJEKTEM SPOLKU EUROPEAN PEOPLE, Z.S.

Kontaktujte nás

Thámova 221/7
Praha 8 Karlín, 168 00
Česká republika
Mobile: +420 705 969 611
www.worldradio.eu
facebook


Kdo jsme?

  • Rádio pro všechny národnostní menšiny žijící v České republice.
    Hrajeme hudbu z celého světa.

Zapamatovat
World Radio vás žádá o souhlas s používáním vašich údajů pro následující účely:
Personalizované reklamy a obsah, měření reklamy a obsahu, statistiky cílových skupin a vývoj produktů. Uchovávání a/nebo přístup k informacím na zařízení. Vaše osobní údaje budou zpracovány a informace z vašeho zařízení (soubory cookie, jedinečné identifikátory a další údaje zařízení) mohou být uchovávány, používány a sdíleny s dodavateli třetích stran, případně používány konkrétně tímto webem nebo aplikací. Někteří dodavatelé mohou zpracovávat vaše osobní údaje na základě oprávněného zájmu, proti kterému můžete vznést námitku pomocí možností níže. Souhlas můžete zrušit přejetím na odkaz v dolní části této stránky nebo v našich pravidlech ochrany soukromí.
Akceptovať vše
Zamítnout vše
Uchovávání a/nebo přístup k informacím na zařízení
Soubory cookie, identifikátory zařízení nebo jiné informace mohou být uchovávány nebo přístupné na vašem zařízení pro účely, které vám byly předloženy.
Akceptovat
Zamítnout
Výběr personalizovaných reklam
Personalizované reklamy se mohou zobrazit na základě profilu o vás.
Akceptovat
Zamítnout
Hodnocení výkonnosti obsahu
Je možné hodnotit výkonnost a účinnost obsahu, který vidíte nebo na který reagujete.
Akceptovat
Zamítnout
Používání přesných údajů o geografické poloze
Vaše přesné údaje o geografické poloze lze použít k podpoře jednoho nebo více účelů. To znamená, že vaše poloha může být přesná do několika metrů.
Akceptovat
Zamítnout