fbpx
Pride Parade opět projde přes Staroměstské náměstí, na trase bude hrát sedm hudebních stagí Autor: HN - Lukas Biba
in INFO

Pride Parade opět projde přes Staroměstské náměstí, na trase bude hrát sedm hudebních stagí

Účast potvrdili ministr vnitra Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš i ministr zahraničí Jan Lipavský

Tisková zpráva – Praha, 11. srpna 2023

Duhovým průvodem vyvrcholí v sobotu 12. srpna festival Prague Pride, který oficiálně začal v pondělí. Pride Parade projde historickým centrem města a připomene, že LGBT+ lidé v Česku stále nemají rovná práva. Zároveň bude průvod oslavou rozmanitosti a společenských proměn, díky nimž může každý člověk víc než kdykoli dřív žít v souladu se svým skutečným já. Vítáni jsou v průvodu všichni bez ohledu na vztahovou a sexuální orientaci nebo genderovou identitu.

Sraz na Václavském náměstí

Průvod se začne řadit v 11:30 v dolní části Václavského náměstí (Můstek), kde bude umístěna první hudební stage s DJ Witkem. Z podia před začátkem průvodu zazní hymna letošního festivalu „Come Closer“ v podání zpěvaček Tonyi Graves, Aiko a TEZA. Autorkou je Blanche M. 

V okolních stáncích si lidé budou moci pořídit duhovou výbavu, nechat se nalíčit, podepsat petici za manželství pro všechny nebo si vyrobit transparent do průvodu. Další příležitost ozdobit se make-upem z duhových třpytek od MAC cosmetics bude v adidas Store Prague v Černé růži Na Příkopě. 

Trasa průvodu

Čelo průvodu se dá do pohybu ve 12:30 a půjde po trase Na Příkopě – Celetná – Staroměstské náměstí – Pařížská – Čechův most – schody na Letnou. Očekávaný příchod prvních účastníků průvodu na Letenskou pláň je zhruba ve 14:00. 

Trasu budou hudebně ozvučovat tzv. Sky Stage s DJs a drag queens umístěné na balkonech a vysokozdvižných plošinách. V nejtěžší části cesty, při stoupání po letenských schodech, bude účastnictvu zvedat morálku hudební stage pod Metronomem, kde následně pokračuje program až do večerních hodin. 

Řazení průvodu

V duchu letošního hesla „Tradičnější, než si myslíte“ půjde v čele průvodu šest LGBT+ lidí oblečených do folklórních krojů a rozdávajících chléb se solí z ošatek. Za nimi budou s česko-duhovými vlajkami kráčet 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. 

S hlavním bannerem půjde v čele průvodu poslanec Jan Berki, bývalý primátor h. m. Prahy Zdeněk Hřib a zástupci*kyně spolku Prague Pride. Účast v průvodu potvrdil také ministr zahraničních věcí Jan Lipavský

V další řadě budou k vidění zahraniční interpreti*ky, kteří pak vystoupí na hlavní Rainbow Stage v Pride Parku na Letné – Laskaar, Ragga Holm a Steina, Lia Şahin.

Za nimi následuje šest vlajkonošů s vlajkami reprezentujícími některé skupiny z queer spektra. Zavlaje symbol trans, bi, pansexuálních, asexuálních a nebinárních lidí i „straight allies“, tedy heterosexuálních podporovatelů*ek práv LGBT+ lidí. 

Pride Parade 2023 se opět snaží vyhovět kulisám města, bezpečnostním opatřením i nárokům doby, která auta z center měst spíš odstraňuje, než aby je tam přivážela. Proto v průvodu budou pouze dva vozy, a to hybrid největšího českého carsharingu Car4Way a elektromobil Škoda Enyag Coupé Respectline, jehož karoserie v duhových barvách a osobité designové prvky jsou oslavou významu ochrany lidských práv, úcty ke všem lidem a k životnímu prostředí.

Letošní průvod poukáže také na to, co se momentálně odehrává v Poslanecké sněmovně. Do druhého čtení tam totiž prošel návrh zákona o manželství pro všechny páry, za nímž stojí 65 % české veřejnosti a 98 % LGBT+ lidí v Česku. Společně s ním ale postoupil návrh na ústavní zákaz manželství pro gay a lesbické páry. Takto nepřátelský, asociální zákaz a jasný krok zpět byl naposledy schválen v roce 2020 v putinovském Rusku. Pokud by k tomu došlo i u nás, vedlo by to velmi pravděpodobně k nárůstu nenávisti vůči LGBT+ lidem. Důsledky takových kroků jsme viděli minulý rok při vražedném teroristickém útoku na bratislavskou Tepláreň. Jsme přesvědčeni o tom, že Česká republika tradičně patří na Západ a mezi demokratické země uznávající a respektující rovnost všech lidí. 

Bezpečnost a přístupnost

Jako každý rok pořadatelský tým úzce spolupracuje s protiextremistickým oddělením pražské policie, bezpečnost průvodu zajistí také soukromá bezpečnostní agentura. V průvodu budou opět anti-hate andělé s třímetrovými křídly, jimiž zakryjí případné snahy o narušení pokojného průvodu. Všechny, kdo se chystají do průvodu, vyzýváme, aby si nezapomněli přinést dostatek tekutin, ochranu proti slunci a obuv, v níž zvládnou ujít 2,5 kilometrů po různých typech dlažby.

Pro osoby s omezenou hybností nebo s dětskými kočárky bude pod letenským schodištěm na Nábřeží Edvarda Beneše směrem k Občanské plovárně přistaven nízkopodlažní autobus. Ten je zdarma vyveze na Špejchar, odkud se po rovinaté Letenské pláni přesunou do areálu Pride Parku. 

Na Letné bude k dispozici mobilní toaleta pro vozíčkáře, kterou najdou vedle dobrovolnické zóny.

Vloni se průvodu podle policejních odhadů zúčastnilo 60 000 lidí. „Předpověď počasí nám hraje do karet, proto i tentokrát očekáváme minimálně stejně bohatou návštěvnost. Z minulých ročníků lze vyčíst trend meziročního nárůstu návštěvnosti o 5 %. Věříme, že se nám podaří i letos,“ říká ředitelka festivalu Prague Pride Kamila Fröhlichová. 

Program v Pride Parku

Odpolední zábava na Letné bude soustředěna kolem šesti hudebních stagí. Hlavní Rainbow Stage představí velká zahraniční jména, Red Stage českou drag a hudební scénu, Yellow Stage rezidentní DJs úspěšných queer parties, Green Stage se zaměří na ukrajinské techno, Orange Stage na romské umělce*kyně a Blue Stage bude patřit českým DJs. V rámci Pride Parku budou moci lidé také navštívit JarmarQ neziskových organizací. 

Novinkou je Chrám Bezpodmínečného přijetí v podobě růžového nafukovacího kostela. Koncept chrámu navazuje na náboženskou tradici a přenáší ji do nového světa, který je inkluzivní pro queer lidi. Interiér budou zdobit obrazy losangeleského umělce Alexe Donise, který ve svých dílech posouvá hranice náboženství, politiky i sexuality. Příchozí uvnitř najdou také Všeobecnou deklaraci lidských práv přepsanou umělou inteligencí do podoby katolické modlitby a budou zde moci získat první svaté přijetí. 

Festival pokračuje

Program v Pride Parku končí úderem 22. hodiny, ale zábava jede dál. Oficiální festivalová afterparty Magion vypukne v jedinečných prostorách bývalého konventu Gabriel Loci na Smíchově.  

Posledním festivalovým dnem je neděle, kdy účastníci*ice mohou strávit poslední společné chvíle na Pride Afterpikniku na Střeleckém ostrově, mají poslední příležitost projít si výstavy v Pride Gallery, Pride Café a Kampusu Hybernská, nebo si ve Werichově vile mohou užít americko-britský koncert LGBT+ skladatelů „Klasika u Wericha“. 

 

Organizační informace k průvodu pro média:

  • Umístění Sky Stagí s drag queens a DJs: balkon prodejní galerie Moser v pasáži Černá růže Na Příkopě, Prašná brána, Celetná ulice, Staroměstské náměstí, u Právnické fakulty, letenské schody pod metronomem. 

 Materiály ke stažení:

Kontakt:

Eliška Černá, PR manažerka, tel. 604 417 742, email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Děkujeme partnerům

Generální partner Vodafone

Hlavní partner Coca-Cola

Hlavní přepravce sdílená auta Car4Way

Hlavní hotelový partner Mama Shelter 

Unikátní partner Staropramen

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy, OSF, ČNFB, Prahy 1 a Culture Ireland.

Active Citizen Fund, který podporuje projekt LGBT+ Lives Get Better Together a na Prague Pride přiváží hosty*ky z Norska a Islandu.

Záštitu festivalu udělili:

Předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Markéta Pekarová Adamová, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda, starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská, místostarostka městské části Praha 7 Hana Třeštíková

 

Na viděnou se těší


Prague Pride

Eliška Černá
Vedoucí komunikace a PR

 

Spolek Prague Pride z. s.
T: +420 604 417 742
E: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
W: festival.praguepride.com

World Radio

  • Nalaďte pár stanic a všude uslyšíte totéž. Ty samé a obehrané songy. My však věříme, že jak jiné formy umění, tak i hudba má být různorodá. Hrajeme kvalitní hity z celého světa, ale i méně známé songy všech dob.

    We European People, z.s. are a member of ERIAC.

    RÁDIO JE PROJEKTEM SPOLKU EUROPEAN PEOPLE, Z.S.

Kontaktujte nás

Thámova 221/7
Praha 8 Karlín, 168 00
Česká republika
Mobile: +420 705 969 611
www.worldradio.eu
facebook


Kdo jsme?

  • Rádio pro všechny národnostní menšiny žijící v České republice.
    Hrajeme hudbu z celého světa.

Zapamatovat
World Radio vás žádá o souhlas s používáním vašich údajů pro následující účely:
Personalizované reklamy a obsah, měření reklamy a obsahu, statistiky cílových skupin a vývoj produktů. Uchovávání a/nebo přístup k informacím na zařízení. Vaše osobní údaje budou zpracovány a informace z vašeho zařízení (soubory cookie, jedinečné identifikátory a další údaje zařízení) mohou být uchovávány, používány a sdíleny s dodavateli třetích stran, případně používány konkrétně tímto webem nebo aplikací. Někteří dodavatelé mohou zpracovávat vaše osobní údaje na základě oprávněného zájmu, proti kterému můžete vznést námitku pomocí možností níže. Souhlas můžete zrušit přejetím na odkaz v dolní části této stránky nebo v našich pravidlech ochrany soukromí.
Akceptovať vše
Zamítnout vše
Uchovávání a/nebo přístup k informacím na zařízení
Soubory cookie, identifikátory zařízení nebo jiné informace mohou být uchovávány nebo přístupné na vašem zařízení pro účely, které vám byly předloženy.
Akceptovat
Zamítnout
Výběr personalizovaných reklam
Personalizované reklamy se mohou zobrazit na základě profilu o vás.
Akceptovat
Zamítnout
Hodnocení výkonnosti obsahu
Je možné hodnotit výkonnost a účinnost obsahu, který vidíte nebo na který reagujete.
Akceptovat
Zamítnout
Používání přesných údajů o geografické poloze
Vaše přesné údaje o geografické poloze lze použít k podpoře jednoho nebo více účelů. To znamená, že vaše poloha může být přesná do několika metrů.
Akceptovat
Zamítnout