Informace zveřejňujeme na základě spolupráce s MČ Praha 3

zdroj foto : prazskadrbna.cz

Již po devětadvacáté projde Prahou 3 velký masopustní průvod. Tradiční Žižkovský masopust se letos uskuteční v neděli 11. února a vedle přehlídky masek a rodinné zábavy nabídne i dechberoucí akrobatické vystoupení.

„Žižkovský masopust patří k nejstarším a největším masopustům v Praze. Je oslavou žižkovského patriotismu, přispívá ovšem k pospolitosti všech trojkových obyvatel a svým programem a přátelskou atmosférou přitahuje i návštěvníky z celého hlavního města. Na masopustní tradici rádi navazujeme. Zároveň se snažíme o moderní vyznění akce tak, aby oslovila nejen dospělé, ale i mladou generaci, díky níž může masopust žít i v budoucnu,“ říká Michal Vronský, starosta Prahy 3, který se v masce zúčastní masopustního průvodu.
Vzhledem k probíhající rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad bude trasa masopustního průvodu oproti předcházejícím ročníkům pozměněna. Rej hudebníků, chůdařů, komediantů či obřích loutek, jež na sebe berou zvířecí či pohádkovou podobu, se tentokrát na svou pouť vydá z Kostnického náměstí. Začátek průvodu je v neděli 11. února naplánován na 15:45 hodin. Průvod se dále zastaví u radnice městské části a své útočiště najde v Čajkovského ulici.
Na radnici dojde k předání klíče od Žižkova a symbolické nadvlády nad touto čtvrtí, a to ve stylu tzv. wall dance. Akrobati z žižkovské skupiny Art 4 People se za hudebního doprovodu a světelné show spustí z radniční střechy. Za pomoci akrobatických triků se po stěně budovy přemístí na balkon, kde si od starosty Prahy 3 převezmou klíč a následně jej předají masopustnímu průvodu.
Pro všechny zájemce o masku budou připraveny workshopy. Ten první proběhne už v sobotu 10. února od 13 do 16 hodin v Infocentru Prahy 3. Zájemci si zde budou moci vyrobit zvířecí škrabošky. S výrobou speciální masopustní masky, nazývané lidově „charpa“, pak pomůže workshop v Atriu Žižkov. Otevře se v den samotného masopustu, tedy neděli 11. února od 13 hodin. Nejzajímavější masky v průvodu získají od městské části odměnu.
Nebude chybět ani další doprovodný program. Čajkovského ulice během masopustního odpoledne ožije pohádkami pro děti, fotokoutkem, tanečním vystoupením a podvečerním koncertem. Z občerstvení zde budou k dispozici například lokše, koblihy či jitrnice. Hudební vystoupení, pohádky a občerstvení nabídne i program na Kostnickém náměstí.

HARMONOGRAM 29. ŽIŽKOVSKÉHO MASOPUSTU
Masopustní průvod
15:30 – řazení průvodu na Kostnickém náměstí
15:45 – odchod průvodu Štítného ulicí k radnici
cca 16:00 – u hlavního vchodu radnice dojde k předání klíče průvodu
16:45 – příchod do Čajkovského ulice, kde budou vyhlášeny nejzajímavější masky a bude následovat koncert

Kostnické náměstí
12:30–18:00 – otevřená kavárna (teplé a studené nápoje, masopustní dobroty)
13:00–13:45 – Sněhuláci z Mrkvonos: pohádka pro děti o tom, jak se rodí sněhuláci
14:00–15:00 – vystoupení harmonikáře
15:45 – odchod masopustního průvodu
16.15–17.15 – koncert Adama Zrcka (covery známých hitů)

Čajkovského ulice (13–18 hod.)
13:00 – otevření stánků s masopustními pochutinami
14:00 – interaktivní představení Čas dětství (Tanec Praha/PONEC – divadlo pro tanec)
14:00–18:00 – fotokoutek
14:30 a 15:00 – Romaneto: pohádky pro děti („Pejsek a Kočička jdou na masopust“ a „Masopustní tanečky s Pejskem a Kočičkou“)
16:45 – příchod masopustního průvodu
16:50 – vyhlášení nejzajímavějších masek
17:00–18:00 – koncert skupiny Zooblasters

Atrium Žižkov (13–17 hod.)
Workshop výroby masek: „Kosmo Nauty – Šumavské démonické kukly“
13:00–14:00 – první skupina workshop masek
14:30–15:30 – druhá skupina workshop masek
15:30 – odchod na Kostnické náměstí k průvodu